Spektakle Sceniczne

Wiele z naszych spektakli plenerowych zostało zaadaptowanych do zamkniętych  – choć równie inspirujących – przestrzeni teatrów, świetlic, sal dydaktycznych, powierzchni sklepowych czy innych miejsc o osobliwej historii…

W swoim repertuarze posiadamy również spektakle przeznaczone przede wszystkim na warunki teatralne.

przypowiesci raz jeszcze 2017 4

Przypowieści raz jeszcze

Nawiązując do wcześniejszego spektaklu „5 Przypowieści”, który od dobrych kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem widzów, ciesząc niezmiennie tych ostatnich, gliwicka grupa postanawia kontynuować ten osobliwy gatunek teatralny – przez artystów nazwany para-kabaretem religijnym.

moria_068

Moria - samotność milczenia

Teatralny wehikuł kalibrujemy na zamierzchłe czasy biblijne – przenosimy się na urodzajne ziemie Kanaan, przyglądając się szczęściu ojca narodów Abrahamowi, któremu leciwa żona Sara na mocy bożej obietnicy powiła syna Izaaka (Ic’chak etymologicznie śmiech – tu również „powód do śmiechu” dla rodziców). Syn staje się gwarantem wielkiego i potężnego narodu.

Totus Tuus

Intrygujący passus, podejmowany w egzegezie zarówno w źródłach judaistycznych jak i chrześcijańskich doczekał się niezliczonej ilości interpretacji. Mało tego – podanie o gigantach jest archetypiczne – w licznych wariantach występuje w każdym innym kręgu kulturowym, choć nie zawsze giganci muszą być postrzegani negatywnie.

Miłość! - wyprzedaże

To spektakl gliwickiego Teatru A przygotowany specjalnie na wnętrze Centrum Handlowego Forum w Gliwicach. Przyglądamy się ludziom – w tym celu warto wybrać się (symptomatyczne) do galerii handlowej. A tutaj pasaże pełne namiętności, korsa tętniące międzyludzkimi relacjami, zaułki pachnące uczuciami… słowem: doskonały materiał poglądowy dla teatru… ale również artystyczna pretensja, by wprowadzić teatr do galerii…

Apokalipsa

„Apokalipsa” to zrealizowany z rozmachem, największy spektakl impresaryjnego Teatru „A”. Stanowi inscenizację drugiej części biblijnej „Księgi Objawienia św. Jana”, relacjonującej wizje dotyczące dziejów świata – od początku po jego kres.

Przedstawienie, zrealizowane w konwencji teatru totalnego, wykorzystuje rozliczne środki ekspresji – emocjonalny ruch, taniec współczesny, dynamiczną muzykę będącą kompilacją rocka i muzyki klasycznej, przestrzenne formy scenograficzne, oświetlenie efektowe i projekcje video.

Nie chciejcie ojczyzny, która Was nic nie kosztuje

Zobowiązujący cytat w tytule, zaczerpnięty z papieskiego nauczania Jana Pawła II zainspirował twórców do podjęcia trudnego tematu patriotyzmu. Skąd intuicyjnie w nas się zdarza? (a przecież nie każdemu), dlaczego łatwiej krystalizuje się w sytuacji zagrożenia, walki o suwerenność?, dlaczego nie zawsze staje się synonimem odpowiedzialności? Odpowiedzialności za swój dom, za swoją wieś, miasto, państwo…

Pasja

Nieustanne towarzyszenie w kluczowych momentach spektaklu tradycyjnych pieśni liturgicznych, „katalizujących” głębokie wzruszenie naocznych świadków Męki Chrystusowej, jak i decyzja prezentowania spektaklu we wnętrzach sakralnych, sprawiają, że „Pasja” wymyka się jednoznacznej klasyfikacji – twórcy zgadzają się, że jest to coś więcej niż spektakl teatralny. „Pasja” staje się wydarzeniem paraliturgicznym.

Tobiasz

Biblijna historia w musicalowej interpretacji Teatru „A” stała się dynamicznym, pełnym przekornego humoru przedstawieniem. Atrakcyjna pod względem widowiskowym fabuła została opowiedziana oszczędnymi, teatralnymi środkami, eksponując przede wszystkim młody, roztańczony i rozśpiewany zespół. Muzyka, łącząca klimaty żydowskie z rockiem i popem, dynamiczne układy choreograficzne, sceniczny żart..

Jonasz

Króciutka Księga Jonasza obfituje w dramatyczne zwroty akcji, w krnąbrnym proroku pozwala odnajdywać soczystą, niezwykle aktualną postać. I właśnie owa uniwersalność jonaszowych rozterek „uwiodła” twórców spektaklu, dla których przekaz biblijny nigdy nie traci na aktualności, co najwyżej domaga się wysiłku czytania go na nowo.

5 Przypowieści

Dlatego nie tyle śmiejąc, co uśmiechając się do nowotestamentalnych bohaterów — proponujemy widzowi godzinę intensywnej zabawy z całkiem sporą trzódką ewangelicznych postaci, ujętą w klamry pięciu przypowieści. A że przypowieści są nie tyle o baranach, wdowach i marnotrawnych synach co generalnie „o nas” — odrobina satyry im nie zaszkodzi.