Sennik Józefa

Sceniariusz i reżyseria: Leszek Styś

Muzyka: Marcin Dzwonowski

Kostiumy: Marek Stecko

Scenografia: Leszek Styś, Marek Stecko, Sebastian Rak

Słońce, Księżyc i Gwiazdy oddają pokłon – wpaść do studni i w poważne tarapaty

Sennik Józefa – w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic

śnić o czymś – podróżować w innym, niekoniecznie mniej prawdziwym świecie

Czy widzieliście kiedyś psiaka, któremu coś się śni? Powarkuje, pohaukuje, śmiesznie przebiera łapami… O czym śni? Możemy się tylko domyślać – chyba, że Psiak sam chętnie opowiada o swoich snach… i równie chętnie je tłumaczy (nie każdy to potrafi, bo sny ukrywają znaczenia w tajemniczych obrazach).

Słońce, Księżyc i Gwiazdy oddają pokłon – wpaść do studni i w poważne tarapaty

Psiak, dajmy mu na imię Józef, różni się kompletnie od swoich Braci (chyba zapomniałem wspomnieć, że Józef ma Braci), to pracowite i odpowiedzialne Psy Pasterskie. „Pal licho, że jest inny, że marnuje czas przed lustrem, rozczesując lśniące futerko, ale te sny Chwalipięty, w których wydaje mu się, że jest od nas ważniejszy… tego mu nie darujemy!” – warczą Bracia.

I nie darowali… trudno uwierzyć, ale bracia pozbyli się Józefa. Od tej chwili stał się niewolnikiem. Trafił do Egiptu.

Sny egipskie objaśniać – zdobyć zaufanie, zaszczyty i bogactwo (a jednak coś nieustannie gryzie)

Egipt! Ach, cóż za dwór! Jak to się stało, że przywieziony jako niewolnik Psiak Józef, staje się Przyjacielem Faraona (prawdziwego, rasowego Kota Egipskiego) i Zarządcą Egiptu? To za sprawą snów – Józef staje się ich Objaśniaczem. Można nauczyć się jak być piekarzem, informatykiem, dyrektorem, ale Objaśniaczem Snów albo się jest, albo nie… to talent, który Józef otrzymał od Boga…

Pomóc Braciom w biedzie – dopomóc biblijnemu happy end’owi

Obiecuję, że historia Józefa kończy się szczęśliwe. Jak to możliwe, skoro w Egipcie jest sam jak palec i nie pisze kartek z życzeniami (sms-ów wtedy jeszcze nie znano) do Domu ? Po pierwsze: to już nie taki „sam jak palec” (ale o tym w spektaklu), a po drugie: oj, wiele by o tym trzeba opowiadać, ale po co skoro o tym w spektaklu…

UWAGA! TYLKO DLA DOROSŁYCH (I TYCH PRAWIE DOROSŁYCH):

Sennik Józefa w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic kontynuuje rozpoczęty Początkiem cykl przedstawień przygotowywanych w ramach Biblijnego Teatru Dziecięcego. Twórcy postawili sobie za cel przybliżanie najmłodszemu Widzowi historii biblijnych – barwnych narracji, nieustannie intrygujących i aktualnych.

Spektakl opowiada historię Józefa Egipskiego. W biblijną opowieść – niemal gotowy scenariusz filmowy (o czym przekonują kolejne adaptacje tego tematu), uwikłane zostają zwierzaki – Józef i jego Rodzina to „charakterne” Psiaki, późniejsze losy Józefa w Egipcie to konfrontacja bohatera ze światem Kotów (obowiązkowo – egipskich). Zabieg, który ma na celu ułatwić dziecku identyfikację z postaciami rodzi twórcze konsekwencje na scenie (różnice między kocią i psią „filozofią życia”) – prowadząc równocześnie do konstatacji: Kocio-psia przyjaźń okazuje się paradoksalnie łatwiejsza od przyjaźni w Rodzinie (jak chce biblijna opowieść, puentą przedstawienia jest zgoda w Rodzinie Józefa).

Nie ujmując znaczenia jawie, spektakl równocześnie akcentuje „namacalność” profetycznych snów Józefa – w spektaklu to pretekst do wprowadzenia iluzji, tajemnicy. Odrębność tego świata twórcy budują sięgając do technik lalkarskich, teatru cieni, gry światłem.

Sennik Józefa do spektakl muzyczny – współtworzony przez Aktora/Muzyka na scenie. To właśnie ilustracja muzyczna staje się wehikułem przenoszącym Widza ze świata Nomadów do królewskiego Egiptu, a piosenki śpiewane są w chwili, gdy nie wystarczają już słowa…

Premiera:

22 kwiecień 2012r. (niedziela); Scena Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach.

obsada

Marcin Dzwonowski, Małgorzata Grund, Sebastian Rak, Grażyna Styś, Leszek Styś