Początek

scenariusz, reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka:Marcin Dzwonowski
kostiumy:Marek Stecko
scenografia: Teatr A choreografia: Teatr A premiera: 27 września (niedziela); g. 15:00; Scena Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach.

Stworzenie świata

Początek to pierwszy spektakl przygotowywany w ramach cyklu przedstawień pod wspólną nazwą „Biblijny Teatr Dziecięcy”. Projekt ma za zadanie zapoznać najmłodszego widza z biblijnymi treściami, niezmiennie obecnymi i aktualnymi w europejskiej kulturze.

     Początek opowiada biblijną historię opisaną w pierwszych rozdziałach Księgi Rodzaju: stworzenie świata, grzech pierwszych ludzi, zesłanie potopu, wreszcie cudowne ocalenie ludzi i zwierząt w arce Noego.

     Mimo poważnego tematu spektakl jest pogodny, uśmiechnięty, lekki i barwny. Jest w nim miejsce na elementy teatru lalkowego, trików „magicznych”, improwizacji z widzami – Początek to spektakl w dużej mierze kreowany przez dzieci, zaproszone do współtworzenia opowiadanej historii. To także spektakl muzyczny – obok dialogów i gagów teatralną narrację prowadzą autorskie piosenki, śpiewane do wykonywanej na żywo muzyki.

     Przedstawienie, będąc adresowane do młodszych dzieci, jednocześnie zostało pomyślane jako spektakl familijny. Wiele tekstów i aluzji skierowanych jest wprost do dorosłego widza – jednocześnie nie zakłócając klarownego odbioru dzieła najmłodszym. Twórcy Początku liczą na to, że dorośli będą się nie mniej dobrze bawili na spektaklu niż ich podopieczni. I że także ich udziałem stanie się parę autentycznych doświadczeń i wzruszeń.

     Ponadto będąc przedstawieniem dla dzieci, autorzy spektaklu starali się je zrealizować „bez taryfy ulgowej”. To w pełni autonomiczne, sceniczne dzieło, posługujące się bogatym językiem teatralnym, pełne podtekstów, wielopłaszczyznowe, próbujące na nowo czytać biblijną historię. Najmłodszy widz z pewnością nie „upupia” poważnych treści – wręcz przeciwnie: próba zobaczenia biblijnego przekazu przez wrażliwość i wyobraźnię dziecka pozwala w zupełnie nowej perspektywie doświadczyć znanych skądinąd treści. Konwencja zabawy, spontanicznej kreacji, żartu, slapstiku i groteski pomaga świeżo spojrzeć na teksty, traktowane często zbyt śmiertelnie poważnie.

Spektakl trwa około 45-60 minut.

obsada

Małgorzata Grund, Angelika Chirowska, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Leszek Styś

oprawa muzyczna

Marcin Dzwonowski