Peregrynacje

scenariusz, reżyseria: Leszek Styś
muzyka:Jacek Dzwonowski
i Robert Gliński
kostiumy:Marek Stecko
scenografia: Małgorzata Baryła, Marek Stecko
Projekty graficzne: Baśka Wesołowska
premiera: 12 grudnia 2010 o godz. 18.00 na placu przy kościele p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach

'Peregrinatio' czyli: podróż, pielgrzymowanie

„Peregrynacje” – Zimowe Widowisko Bożonarodzeniowe to artystyczne przedsięwzięcie gliwickiego Teatru „A”, pomyślane jako widowisko plenerowe, prezentowane na przełomie roku kalendarzowego w kontekście okresu Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia. Jest to propozycja kulturalnego wydarzenia, które czerpiące z bogactwa bożonarodzeniowych tradycji i respektując warunki atmosferyczne, trafnie koresponduje z atmosferą coraz częściej rekultywowanych w Polsce jarmarków bożonarodzeniowych.

„Peregrynacje” to spektakl plastyczny, ilustrowany muzyką, dla którego kanwą staje się apokryficzna legenda o Czwartym Mędrcu ze Wschodu. Odnosząc się do ewangelicznych wydarzeń, opowiadających o okolicznościach narodzin Jezusa w Betlejem, spektakl opowiada historię Czwartego Mędrca – Artabana, który spóźnił się z pokłonem, „mitrężąc” po drodze czas na udzielanie pomocy napotkanym ludziom i czynienie dobra.

Tytuł spektaklu z łac. peregrinatio czyli: podróż, pielgrzymowanie, odwołuje się do żywotnej już w średniowieczu koncepcji homo viator, człowieka w drodze, w nieustannej pielgrzymce i równocześnie koresponduje z misją gliwickiego Teatru A jako „teatru w drodze”.

Warstwę fabularną wspierają w spektaklu plastyczne formy sceniczne – odwołujące się w znacznym stopniu do ludowej recepcji bożonarodzeniowych wątków. Jest tu miejsce na prezentacje teatralnych tradycji gry z rzeźbą-marionetą, nawiązanie do tradycji stawiania szopek oraz prezentacji jasełek, a także zastosowanie tradycyjnych środków ekspresji teatru ulicznego – fireshow i efektów pirotechnicznych.

„Peregrynacje” spektakl uliczny, który ma skłaniać do chwili refleksji i wytchnienia w przedświątecznej „pogoni za sprawunkami”, obiecuje opowieść ciepłą, radzącą sobie z najsroższym mrozem.

Spektakl dofinansowany został ze środków budżetowych Samorządu Miasta Gliwice oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Premierowa inscenizacja „Peregrynacji” planowana jest w trzecią niedzielę Adwentu 12 grudnia 2010 o godz. 18.00 na placu przy kościele p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach (ul. Plebańska).

Dofinansowanie projektu:

projekt dofinansowany przez Samorząd Miasta Gliwice

 

obsada

Zespół Teatru A