Bajka o Smoku Kubie

scenariusz, reżyseria, inscenizacja: Mariusz Kozubek
muzyka: Mariusz Kozioł
choreografia: Marek Stecko
koncepcja plastyczna: Anna Szadkowska
premiera: 19 czerwca 1998 r., Teatr Muzyczny w Gliwicach

Bo to bardzo dobry smok!

Spektakl muzyczny adresowany do najmłodszej widowni (dzieci w wieku 5 – 12 lat)

Przesłanie historii, będące afirmacją “bycia sobą”, zostało wyartykułowane językiem klasycznej bajki. Są tu wyraźnie zarysowane postaci, jest konflikt, jest wreszcie wyraźna puenta.

No i jest to, co dzieci lubią najbardziej – smoki.

Zabawna historia opowiada o dobrodusznym smoku, od którego wszyscy domagają się, żeby był (jak przystało na prawdziwego smoka) okrutny i zły. Kuba jednak nie ma na to najmniejszej ochoty: śpiewa z żabami, a w wolnych chwilach wysyła mieszkańcom królestwa życzenia wypisane na latawcach. Pewnego dnia w kraju wybucha wojna – do granic państwa zbliża się okrutny wojownik Brumbrun. W noc poprzedzającą starcie wszyscy mieszkańcy królestwa uciekają za granicę, zostawiając na pastwę wroga dwie księżniczki (o których w popłochu zapomniano). Z opresji ratuje młode damy smok Kuba, swoją dobrodusznością rozbrajając (także w dosłownym tego słowa znaczeniu) Brumbruna.

Pełna ciepłego humoru bajka została opowiedziana z dużym wdziękiem. Zabawa baśniowymi konwencjami, dyskretna kpina z przemocy oraz wyraźna afirmacja “bycia sobą” czynią dydaktyzm opowieści “łatwym do przełknięcia”. Obok żywego planu w spektaklu grają lalki, konwencja baśni miesza się ze współczesnym rekwizytem, zaś żartobliwa muzyka trafnie koresponduje z działaniami bohaterów. A że w tekście aż roi się od czytelnych jedynie dla dorosłych żartobliwych aluzji – spektakl bawiąc dzieci, niezmiennie bawi także ich rodziców.

obsada

Grażyna Styś (Księżniczka Brygida), Angelika Chirowska (Księżniczka Gryzelda), Marek Stecko (Smok Kuba), Leszek Styś (Animator, Lud, Król, Tata Smok, Dr. Pajtupen, Brumbrun), Małgorzata Grund (Animator, Lud, Mama Smok), Marcin Dzwonowski (listonosz)

oprawa muzyczna

Marcin Dzwonowski (pianino)