Wehikuł Artystyczny Hybrydowy

bije, tętni, płynie w nas – serce… krew… i czas…

Wyjątkowe wydarzenie artystyczne o charakterze „impresji industrialnych”, integralnie wpisane w przestrzeń Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach, zrealizowane w ramach Industriady 2017 r. Czerpiąc z genius loci samego miejsca, uwzględniając kontekst industrialny, dopytując o rolę przemysłu w życiu mieszkańców Gliwic na przestrzeni ostatnich dwóch wieków powstało niebanalne zdarzenie artystyczne.

Zaproponowane dla 10 edycji Industriady hasło: „W rytmie maszyny” „sprowokowało” do artystycznej konfrontacji rytmu ludzkiego życia gliwickiej Rodziny (życie spersonalizowane, pochwycone „in flagranti”, w pewnym sensie intymne) z wyznaczającym modus życia na Górnym Śląsku wszechobecnym rytmem przemysłu – w jego fascynującym okresie przełomu XIX/XX w.

Ów przemysł (w ujęciu historycznym) nosi w sobie ambiwalencje – to zarówno rozwój technologiczny, gospodarczy, szansa na wzrost poziomu społecznego bytowania, jak również niebezpieczeństwo linii montażowej (przemysł zbrojeniowy)  wikłającej pracowników ponad miarę, poza kontrolą, w imię efektywności wyścigu zbrojeń.

W proponowanej zabawie dedykowanej popularyzacji Szlaku Zabytków Techniki, rzecz jasna, ten drugi aspekt prowadzi do konstatacji o potrzebie mądrej modernizacji przemysłu, o potrzebie ekologicznej optyki dla współczesnych inwestycji technicznych, „przyjaznego” przemysłu. Przy czym szczególne miejsce prowokowało, by uwzględnić w przedsięwzięciu również „kwestię wodną”, świadomość potrzeb i troski o wodę w mieście.

W sensie fabularnym to historia gliwickiej Rodziny – mamy sposobność do Jej identyfikacji, korzystając z archiwalnych zdjęć. On – mąż i ojciec, pracuje w jednej z gliwickich fabryk (Zakłady Huldschinsky’ego) , Ona – żona i matka, również pracuje (na co dowodem mogą być np. archiwalne zdjęcia kobiet z początku XX w. z gliwickiej Fabryki Papieru i Papy J.Kleczewskiego). Rodzice wychowują dzieci, którym poświęciliby więcej czasu… gdyby tylko mogli. Dzieci bawią się w rytmie funkcjonującego portu rzecznego na Kanale Kłodnickim. Ów nostalgiczny obraz „chmurnieje” w obliczu dojrzewającej wojny światowej. Z archiwalnych fotosów powstaje wiarygodny portret Gliwiczan przełomu XIX/XX w.

Scenariusz i Reżyseria: Leszek Styś

Audiosfera (montaż dźwiękowy – natura/miasto): Adam Bismor, Jacek Dzwonowski

Syntezator, vocal: Adam Bismor

Gitara: Szymon Polowczyk

Obsada:

Angelika Chirowska

Julia Chirowska (gościnnie)

Małgorzata Grund Bismor

Grażyna Styś

Adam Bismor

Marek Stecko

Leszek Styś

Mateusz Styś (gościnnie)

Prezentacja: 10 czerwca 2017 r. w Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *