Nie chciejcie ojczyzny, która Was nic nie kosztuje

scenariusz i reżyseria: Leszek Styś
muzyka: Sebastian Thiel
scenografia: Marci Dzwonowski, Teatr „A”
choreografia: Magdalena Cios, Jacek Szwesta (konsultacja artystyczna: Henryk Konwiński)chorepgrafia: Magdalena Cios, Jacek Szwesta (konsultacja artystyczna: Henryk Konwiński)
projekcje multimedialne: Mariusz Kozubek
pracownie: Angelika Chirowska, Małgorzata Grund, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Sebastian Rak

Odpowiedzialności za swój dom, za swoją wieś, miasto, państwo...

Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje… – inscenizacja upamiętniająca 74 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

– w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic i zaproszonych Gości

Zobowiązujący cytat w tytule, zaczerpnięty z papieskiego nauczania Jana Pawła II zainspirował twórców do podjęcia trudnego tematu patriotyzmu. Skąd intuicyjnie w nas się zdarza? (a przecież nie każdemu), dlaczego łatwiej krystalizuje się w sytuacji zagrożenia, walki o suwerenność?, dlaczego nie zawsze staje się synonimem odpowiedzialności? Odpowiedzialności za swój dom, za swoją wieś, miasto, państwo…

widowisko teatralne rządzi się swoimi prawami – zamiast filozoficznego (względnie filozofującego) dyskursu twórcy proponują historię Polski opowiedzianą w plastycznych obrazach. I znowu nie ma tu miejsca na systematyczny wykład, „upięty” w chronologię dziejów narodu, a raczej chęć dotknięcia kilku aspektów, bez których opis historyczny staje się jedynie ewidencją dynastycznych pretensji do tronu, stanu wojska i strategii wojennych, przyrostu naturalnego w danym stuleciu, czy też ilości ofiar kolejnej epidemii w Europie…

początek państwa, narodowe glorie i klęski, zdrada (stanu, państwa, rodziny), żywotna potrzeba „podnoszenia się z kolan” – to tematy, które wydają się uniwersalne, dając gwarancję prawdziwych emocji, budują ludzkie relacje. W ową narodową historię uwikłani zostają zwykli ludzie – w przedstawieniu reprezentują ich Ona i On – tańcząc (dosłownie) prywatną historię spotkania, zakochania, życiowych i wojennych perypetii, w które zostali uwikłani. Żyjemy na Śląsku, którego dzieje są bogatym zapisem takich „biograficznych uwikłań”.

W widowisku kontekst historyczny podejmowanych tematów (znalazło się również miejsce na kilka wątków gliwickich) pojawia się również w projekcjach multimedialnych, towarzyszących przedstawieniu. Całość widowiska dopowiada, czy też organizuje ilustracja muzyczna – w dużej części grana na żywo przez muzyka, który równocześnie komentuje w śpiewanych tekstach oglądane obrazy. Przygotowując plenerowe widowisko twórcy sięgają chętnie do dużych scenograficznych form, technik fire-show, kilku jednoczesnych przestrzeni gry.

premiera: 01.09.2013 r.; Plac Krakowski Gliwice

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Samorządu Miasta Gliwice

obsada

Sylwia Kubacka – Werner (Ona); Jacek Szwesta (On); Sebastian Thiel (Bard) Angelika Chirowska, Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Adam Bismor, Marek Stecko, Leszek Styś, gościnnie Katarzyna Kocur.