Nie wiedząc – Aniołów gościli

Nie wiedząc - Aniołów gościli

Teatr A rozpoczyna kolejny, 22-gi już sezon pracy artystycznej przygotowaniami do wrześniowej premiery spektaklu plenerowego pt.: Nie wiedząc – Aniołów gościli. Tytułowa gościna – którą Święty Paweł zobowiązał gminę chrześcijańską w Liście do Hebrajczyków (13,2), wydająca się sentymentalną powinnością dodatkowego nakrycia na wigilijnym stole traci na oczywistości w perspektywie proklamowanego zderzenia cywilizacji, aktów terroryzmu, czy też „problemu uchodźców”. Człowieka wrażliwego (w imię humanizmu) dotyka ludzki dramat, Chrześcijaninowi (w imię przynależności do Jezusa, uchodźcy w Egipcie) nie wolno pomijać tematu.

Twórcy spektaklu, zobowiązani dojrzałością grupy uciekają świadomie od szybkiego, aktualnego reportażu, od jednoznacznej wykładni, łatwej społecznej diagnozy – przekonują raczej, że tematu nie sposób pomijać, bo dotyka każdego człowieka. Niezależnie od nominacji, światopoglądu, w przekonaniu gliwickich artystów wszyscy pielgrzymujemy, z przeczuciem raju, z którego zostaliśmy wygnani. Spektaklowi patronuje inaczej jeszcze definiowana „bezdomność” – sięgając po inspirującą refleksję Richarda Rohr’a OFM: „domy nie są po to, by w nich mieszkać, lecz po to jedynie, by się z nich wyprowadzić”…

Nie wiedząc – Aniołów gościli to wieczorne przedstawienie plenerowe, świadomie sięgające do plastycznego ruchu, opowiadane w rytmie autorskiej muzyki, wykorzystujące żywy ogień, operujące planami świetlnymi z sugestywną scenografią, rekwizytem, kostiumem. Twórcy dbając o atrakcyjność przedstawienia postarają się przybliżyć opowieść wygnania – „pradawną”, uniwersalną, nie tracąc sprzed oczu rysów twarzy współczesnego człowieka.


Premiera: 23 września 2017 r.; g.21:00 (sobota) – – odwołana ze względu na fatalne warunki pogodowe

29 września 2017 o godz. 20:00 (piątek), ogród przy Parafii Wszystkich Świętych “Przy murze miejskim” przy ul. Kościelnej 4 w Gliwicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *