Performance Pelikan

scenariusz: (wg pomysłu o. J.Alliende-Luco) Mariusz Kozubek
reżyseria: Mariusz Kozubek
muzyka: Marcin i Jacek Dzwonowscy
choreografia:Henryk Konwiński
scenografia, kostiumy: Marek Stecko
premiera: 4 kwietnia 2004 r., Krużganki bazyliki oo. Franciszkanów, Kraków
(prapremiera: Gliwice, Scena Ruiny, 13 marca 2004 r.)

Pelikan

Musical o męczennikach XX wieku. Teatralna refleksja nad wiernością, ofiarą i braterstwem wszystkich ludzi.

Mimo dramatycznego tematu spektakl barwny i dynamiczny – opowiadany z perspektywy chrześcijańskiej nadziei.

Przedstawienie relacjonuje los kilku postaci, które stały się ofiarami różnorakich systemów represji – poczynając od komunizmu po wojnę w Burundii w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Akcja spektaklu rozgrywa się w różnych rejonach geograficznych i kulturowych. Dość zdawkowe, „fleszowe” relacje składają się na różnobarwną mozaikę, ukazującą tragiczną naturę świata – pełnego wojen, prześladowań i niesprawiedliwości. Pokazujemy fragmenty życiorysów konkretnych osób, którym przyszło „dać świadectwo prawdzie”. Jest wśród nich jeden Polak – ks. Jerzy Popiełuszko. W przedstawieniu dokumentalne relacje zostają poddane artystycznej interpretacji, przenosząc widza w obszar „uniwersalny”.

Różne wątki przedstawienia spina starożytna legenda o Pelikanie. Mityczny ptak, karmiący swoją krwią ukąszone przez węża pisklęta, stał się w ikonografii symbolem Chrystusa, ofiarowującego „życie swoje za braci”.

Producentem spektaklu jest międzynarodowa organizacja „Kirche in Not” zajmująca się „niesieniem duchowej i materialnej pomocy dla chrześcijan na całym świecie”. Udostępniona przez „Kirche in Not” dokumentacja dotycząca prześladowań religijnych (zebrana przez dr Marka Żurowskiego) stała się podstawą teatralnego scenariusza, na którego kształt wpłynęła wizja chilijskiego księdza, o. Joaquina Alliende-Luco (obecnie Prezydenta Organizacji).

Spektakl powstał z myślą o Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii w 2005 roku. Po pokazach przedpremierowych w Gliwicach prezentowany był trzykrotnie w Polsce (Krużganki Bazyliki oo. Franciszkanów w Krakowie – premiera polska, sceny Teatru Polskiego we Wrocławiu i Teatru Roma w Warszawie). Kolejne inscenizacje „Pelikana” miały miejsce w Niemczech (premiera niemiecka w wersji anglojęzycznej w Kolonii, spektakle w Dusseldorf, Monachium, Goch), w Holandii (Den Bosh, Hoogeveen, Roermond, Den Haag, Nijmegen), na Litwie (Wilno) i we Włoszech (Panteon w Rzymie).

25.04.2010 w ramach XXX Spotkań Chóralnych odbędzie się inscenizacja spektaklu z udziałem Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło (Oratorium Teatralne „Pelikan”). Tym samym druga wersja przedstawienia wchodzi na stałe do repertuaru obu gliwickich zespołów artystycznych (obok będącej w repertuarze Teatru „A” wersji prapremierowej pt. „Pelikan”).

II inscenizacja powstała przy wsparciu UM w Gliwicach. Dziękujemy.

obsada

Małgorzata Grund, Magdalena Kocur, Grażyna Styś oraz Paulina Kolaska (I inscenizacja). Gabriel Pogorzełko, Mariusz Kozubek, Grzegorz Misiewicz, Leszek Styś oraz Adam Łoniewski – Marzena Lamch – Urszula Wąsowska (I insc.)

oprawa muzyczna

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej

Kwartet wokalny (I inscenizacja)

Zespół Instrumentalny: Marcin Dzwonowski (instr. klawiszowe, klarnet), Jacek Dzwonowski (skrzypce, git. basowa), Robert Gliński (gitary), Łukasz Grund (instr. klawiszowe, instr. perkusyjne), Dariusz Gola (instr. perkusyjne) oraz Kwartet Smyczkowy Altra Volta i Dominika Płonka (I inscenizacja).