Totus Tuus

scenariusz i reżyseria: Leszek Styś
muzyka: Jacek Dzwonowski, Marcin Dzwonowski
scenografia: Leszek Styś; Teatr “A”
choreografia: Henryk Konwiński

projekcje multimedialne: Alicja Patyniak
montaż projekcji multimedialnych: Michał Rogoziński (Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego)

kostiumy: Marek Stecko
Światło: Marek Stecko
rzeźby: Edward Ziarko

projekty graficzne: Ewa Kutylak
 pracownie: Angelika Chirowska, Małgorzata Grund – Bismor, Magdalena Kocur, Grażyna Styś, Marcin Dzwonowski, Marek Stecko

Cały Twój

Totus tuus… – misterium muzyczne – powstający spektakl, nazwany w podtytule „muzycznym misterium” odwołuje się do wielowiekowej chrześcijańskiej tradycji hymnografii, poświęconej Maryi; twórców interesuje nie tyle ścisły wykład mariologii, co raczej recepcja życia Maryi, ludzkiej matki Boga. Pojawiające się w spektaklu wątki biograficzne z życia Jana Pawła II, biografii tyleż zobowiązującej moralnie (sylwetka wybitnego człowieka), co wyrastającej z szerzej pojętego tła historyczno – społecznego, mają uwypuklić proces dojrzewania Wojtyły do wypowiedzenia w myśl nabożeństwa św.Ludwika Marii Grignion de Montfort, słów zawierzenia Matce Boga: Totus Tuus (Cały Twój).


W spektaklu zaakcentowane zostały tragiczne, przełomowe wydarzenia z życia narodu, w których przyszło uczestniczyć, a następnie kreować Karolowi Wojtyle, zastanawiając się jak „pobożność maryjna”, szczególnie kultywowana w Polsce, kształtowała (kształtuje) nasze społeczeństwo. W przyjętych przez Wojtyłę słowach Totus Tuus realizuje się niezłomny model wychowania człowieka do wartości, nieobojętnego na losy Ojczyzny, stawiającego sobie najwyższe wymagania moralne („wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” – z nauczania papieskiego Jana Pawła II).



W spektaklu pojawią się fragmenty Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, śpiewanie na żywo, „rdzennie” przez kilku starszych artystów z uznanego na Podhalu Zespołu „Regle” z Poronina. Jednocześnie w spektaklu pojawiają się fragmenty starogreckiego hymnu maryjnego Akatyst ku czci Bogurodzicy, w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, przygotowanego przez muzykologa Ks. dr Piotra Towarka.


Dwa muzyczne światy kompilowane przez śląskich kompozytorów Jacka Dzwonowskiego i Marcina Dzwonowskiego stają się metaforą dwóch skrzydeł łączących Wschód z Zachodem jedną lotną myślą o Matce Boga – formalnie organizując strukturę spektaklu. Spektakl wydarza się ponadto w rytmie kultywowanej od wieków w Tradycji Chrześcijańskiej liturgii godzin.



W warstwie tematycznej artyści gliwickiego Teatru „A” oraz zaproszeni do współpracy wyjątkowi twórcy postanowili sięgnąć do zapisków, dokumentów dotyczących przede wszystkim wcześniejszego okresu w biografii Karola Wojtyły, w przeświadczeniu, że wczesna śmierć ziemskiej Matki w duchowym wymiarze zbliża Karola do Matki Boga. Z „sepii fotografii i dokumentów” wyłania się obraz zwykłego człowieka, uwikłanego w dzieje swojego narodu, niezłomnego o tyle, o ile niezłomność definiujemy jako dorastanie do „zadań z człowieczeństwa”. W tym znaczeniu mamy do czynienia z teatralnym „esejem o zwykłym człowieku”.



Misterium muzyczne w wykonaniu Teatru „A”, powstające w przededniu kanonizacji Papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II to równocześnie hołd złożony Świętemu, Człowiekowi wielkiemu, całą swoją biografią upominającego się o szacunek i troskę dla duchowego wymiaru ludzkiej egzystencji. Biografia przekuta w hagiografię – wiarygodna, bo bliska naszym wspomnieniom i przeżyciom, pojmowana jako doskonalenie się w świętości, na wzór Chrystusa, wolna od przyjętej naiwności hagiografii. A jednak przełożona na język teatru opowieść staje się równie urokliwa, zaklinając teologię w ludowe świątki i fotograficzny zapis polskich misteriów.



Prapremiera: 1 maja; Rynek Solny w Nysie ( wersja plenerowa spektaklu)

Premiera: 4 maja; Kościół pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach.

Spektakl Honorowym Patronatem objął Stanisław Kardynał Dziwisz Arcybiskup Metropolita Krakowski

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Projekt dofinansowany z budżetu Województwa Śląskiego.

obsada


 

Teatr “A” w składzie:

Angelika Chirowska, Małgorzata Grund-Bismor, Grażyna Styś, Leszek Styś

Zaproszeni Artyści:

Katarzyna Nieużyła, Kamil Baryła, Maciej Trąbka

Artyści z Zespółu ”Regle” z Poronina w składzie:
Helena Bobak
Maria Dawidek (Kierownik Zespołu)
Magdalena Dziubas
Genowefa Gał
Maria Stoch
Maciej Dziubas – Pytel
Stanisław Franosz – Buraś
Józef Galica – Magdziok
Mieczysław Rzadkosz (Instruktor Tańca)


Gorące podziękowania dla Pana Adama Bujaka za możliwość wykorzystania w projekcjach multimedialnych zdjęć z Jego albumu pt. Misteria; “Sport i Turystyka” 1989 r. Gorące podziękowania dla Dyrekcji Archiwum Kurii Metropolitalnej za udostępnienie zdjęć dokumentujących biografię Karola Wojtyły.

Gorące podziękowania dla Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego za udostępnienie studia i sprzętu w celu przygotowania projekcji multimedialnych do spektaklu.

oprawa muzyczna


Muzyka w wykonaniu:

Tadeusz Stasik – skrzypce (prym)
Jacek Dzwonowski – skrzypce
Marcin Dzwonowski – instrumenty klawiszowe
Mateusz Gremlowski – bas

W spektaklu wykorzystano nagranie fragmentów Akatystu ku czci Bogurodzicy w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu pod kierunkiem Ks. Dr Piotra Towarka – gorące podziękowania.